8. września

Józefowo. We wczesnych godz. rannych 14 pp. osiągnął rejon Józefowa. Rozkaz dywizji nakazuje zorganizowanie obrony na skrajach lasów Józefowo, szczególną uwagę mamy zwrócić na obronę przeciwpancerną. Dca pułku wydał pisemny rozkaz bojowy do obrony II i III/14pp. organizują obronę na skrajach lasu Józefowo – stanowią pierwszy rzut obrony, I/14pp. w odwodzie pułku w rej. Młyna Józefowo wzdłuż rzeczki po obu stronach szosy.

    Ubezpieczenie obrony zostało wysunięte z I/14pp. na wysokości Pikutkowa. Na drogach i szosach została zorganizowana czynna i bierna obrona przeciwpancerna. W godzinach rannych zameldował się oddział ochotników z Włocławka w liczbie 150 ludzi, który został podzielony na 3 grupy, po jednej do każdego baonu. Ponadto zameldował się ks. kanonik Kaczorowski, rektor seminarium duchownego we Włocławku (wzruszająca postać księdza, patryjoty i gotowego do poświęcenia obywatela) oraz kpt. Fleiszman Jan, który na tle wytworzonego położenia zrezygnował z wyjazdu do ośrodka zapasowego. Rozkazem dziennym z dn. 8.IX. kpt. Fleiszman Jan został mianowany kwatermistrzem pułku.

    W godz. popołudniowych otrzymano z 4 dp. rozkaz marszu nocnego przez Kruszyn – Kowal – Bogusławice – Modlibórz – Lubień do rej Czaple, gdzie 4 dp. ma przejść do obrony. Liczyć się należy z działalnością broni panc. npla z rej. Łowicz, Kutno.

    Pod wieczór zameldował się z nominacją ks. Biskupa – ks. Piotrowski z Włocławka na stanowisko ks. Kapelana 14 pp.